ARCHIV NOVINEK

Truhlářem na jeden den

Zapojili jsme se do interaktivních zážitkových workshopů, které pořádá Jihočeská hospodářská komora v rámci projektu HRDINOVÉ ŘEMESLA – PERSPEKTIVNÍ KARIÉRA V ŘEMESLNÝCH OBORECH, který JHK realizuje ve spolupráci s Řemeslnou komorou pro Dolní Bavorsko-Horní Falc.

A sobotními (9. 12. 2023, přeloženo ze dne 2. 12. z důvodu sněhové kalamity) hrdiny se stali všichni účastníci workshopu Truhlářem na jeden den ve Chvalšinách, školní truhlářské dílně SOŠZ a SOU v Českém Krumlově. Zvláště obdiv patří dětským členům pracovních týmů, protože úkol nebyl vůbec jednoduchý.

Každá dvojice, ale i trojice, čtveřice měla za úkol vyrobit dětské divadélko pro loutky všeho druhu. A že práce nebylo málo, jistě potvrdí jak jednodenní řemeslníci, tak žáci oboru Truhlář, kteří byli po celou dobu akce skvělými asistenty.

Rodiče i prarodiče své ratolesti podporovali v jednotlivých operacích, pomáhali jim radou a ukázkou, a když prostě něco nešlo, třeba proto, že pracantům chyběl nějaký ten centimetr výšky, aby mohli na stole bouchnout kladivem patřičnou silou, vzali práci do svých rukou. Bylo skvělé pozorovat, jak všichni spolupracovali a byli dětem příkladem.

Po 3 - 4 hodinách se začaly rýsovat první výrobky. Našim cílem bylo, aby divadélko bylo edukativním i zábavným výrobkem pro děti. Děti divadélko mohou vymalovat, potisknout, ušít oponu, vyrábět loutky, kulisy a scény. Ke každé pohádce pak nějaký scénář a odehrát pohádku? Tak to je kus umění při práci s hlasem a slovem. A to vše společně se sourozenci, kamarády či rodiči, kteří nemusí být jen diváky.

A kdo divadélko odloží „k ledu“, výrobek použije jako polici na učebnice a pomůcky do školy.

Podle ohlasů účastníků se dopoledne vydařilo a všichni odcházeli s tím, že za nimi bylo vidět kus poctivé truhlářské práce.

Foto na FB školy

MD

2017 SOŠZ a SOU | Tavírna 342, 383 01 Český Krumlov | info@zdravkack.cz, telefon: 383 134 801