ARCHIV NOVINEK

Za poznáním do Londýna

Londýn je jedním z nejmultikulturnějších měst na světě. Obyvatel má stejný počet, jako celá naše Česká republika, mísí se tu kultury z nejrůznějších koutů světa, takže jsme zažili fascinující mix kultur a pulzující metropoli.

Protože se za poznáním vypravila velká skupina žáků, využili jsme ekologičtější dopravu dálkovým autobusem.  Autobus jsme v dalších dnech využívali k cestě přímo do centra, k dopravě na ubytování a také k výletu na hrad Windsor, který byl založen již v 11. století a patří k největším obývaným hradům světa.

Fascinující bylo, jak se v Londýně snoubí historie s moderní architekturou. Spousta krásných a jedinečných památek jako Budova parlamentu s Big Benem, Westminsterské opatství, Buckingham Palace, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, London Bridge. Rostoucí moderní mrakodrapy vedle těchto památek  nejrůznějších tvarů  dotvářejí unikátní panorama Londýna.

Pevnost Tower, která se nachází v blízkosti známého mostu Tower Bridge, nás lákala svojí minulostí. Tato pevnost se zapsala do historie hlavně jako vězení a místo poprav. Dnes už pevnost slouží k uchování korunovačních klenotů a byla zařazena do fondu světového dědictví UNESCO.

A protože jsme byli celé dny v pohybu, bylo třeba si večer pěkně odpočinout.

Využili jsme krásný park ve čtvrti Greenwich. Právě tady  je místo, kterým prochází Prime Meridian (nultý poledník), podle kterého se nastavují hodiny po celém světě. Jen si představte, že můžete stát  jednou nohou na západní a druhou na východní polokouli, tedy obkročmo přes nultý poledník.

Odpočinek nám zajistila také nejznámější zážitková atrakce obří kolo, tzv. London Eye, které se nachází u řeky Temže. Londýnské oko nabízí nepřekonatelný výhled na panoramata hlavního města Anglie. Na magicky podmanivý zážitek jen tak nezapomeneme. Při jízdě Londýnským okem jsme nemuseli sedět na jednom místě, ale v klimatizované gondole bylo možné chodit kolem dokola a dívat se všemi směry, jako bychom právě byli na vyhlídkové plošině.

Na závěr pobytu jsme se pokochali dokonalými díly impozantních rozměrů z  pestrobarevných kostiček Lego. Stavebnice, které ohromily svět, se staly milým dárkem pro naše rodiny. Poslední den jsme prožili v parku postaveném převážně z kostiček Lega, obdivovali stavby, zvířata či pohádkové bytosti a užívali si zábavu na kolotočích a horských dráhách.

Velkým zážitkem bylo také ubytování v hostitelských rodinách. Ochutnali jsme typickou anglickou stravu, seznámili se s členy rodiny a vyzkoušeli komunikaci v angličtině.

Získali jsme více sebevědomí, odvahu komunikovat a vyjadřovat emoce. Můžeme na sebe být pyšní! 

         

(Více foto na FB)

MK

2017 SOŠZ a SOU | Tavírna 342, 383 01 Český Krumlov | info@zdravkack.cz, telefon: 383 134 801