ARCHIV NOVINEK

Nemocnice Na Pleši

Dne 19. 5. 2022 se žáci oborů Praktická sestra 3. ročník a Ošetřovatel 2. ročník ve spolupráci s Českou hospodářskou komorou zúčastnili projektového dne v Nemocnici Na Pleši.

Nemocnice Na Pleši je soukromé zdravotnické zařízení se stoletou tradicí. Nemocnice je situována v krásném prostředí brdských lesů, v centru francouzského parku přecházejícího v lesopark.

V nemocnici nás přivítala hlavní sestra Mgr. Monika Říhová, MBA a zavedla nás do přednáškového sálu, kde pro nás bylo připravené občerstvení. Projektový den byl zahájen prezentací věnovanou historii a zaměření nemocnice. Následovaly prezentace, které nám měly představit jednotlivá oddělení a ambulance nemocnice, zejména oddělení onkologické, rehabilitační centrum, pneumologii, radiodiagnostiku a chirurgickou ambulanci. Naši žáci nebyli pouze pasivními posluchači, ale měli možnost si vyzkoušet i různé odborné výkony.

Motto onkologického oddělení je: „Neléčíme nemoc, ale člověka. Každého individuálně podle jeho potřeb.“ Po prezentaci věnované možnostem onkologické léčby, si žáci na připraveném modelu vyzkoušeli zavedení speciální Huberovy jehly do portu, který je využíván k aplikaci cytostatik.

Zaměstnanci chirurgické ambulance si pro nás připravili přednášku o hojení ran, praktický nácvik přípravy sterilního stolku a manipulaci se sterilním materiálem. Největší úspěch sklidily prasečí nožičky, na které zdejší sestřičky našily chirurgické stehy, které měli naši žáci pomocí skalpelu a pinzety odstranit.

Se službami rehabilitačního centra jsme byli seznámeni formou teoretické prezentace a pneumologické oddělení jsme měli možnost si prohlédnout osobně. Součástí projektového dne byla praktická ukázka moderních pomůcek používaným v ošetřovatelské péči.

Na závěr několik postřehů našich žáků:

Anička: Sestřičkám bych chtěla vzkázat velké poděkování za přípravu prezentací a praktických výkonů, které jsme si mohli vyzkoušet.

Zdenka: Za mě to byl vydařený výlet a určitě bych chtěla více podobných.

Eliška: Bylo dobré si vyzkoušet vytahování stehů, protože v době distanční výuky jsme neměli moc možností.

(foto ve fotogalerii)

E. Malíková

2017 SOŠZ a SOU | Tavírna 342, 383 01 Český Krumlov | info@zdravkack.cz, telefon: 383 134 801